Czym są sprężarki i w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z którymi spotykamy się wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach fabrycznych, oraz w każdym, szablonowym domu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz… To tylko drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Nieraz pożądany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Możemy również bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są urządzeniami zdolnymi do zmieniania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zasobnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi mieć o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Niezmiernie istotnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują wielkie straty energii w postaci ciepła. W następstwie tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarki

Zadaniem sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki rezultat zwiemy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Dlatego tak łatwo przekształcić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednak dużych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez poprawnego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie szybko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj duże. To naturalnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia kilka innych rezultatów. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają niezmiernie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki tłokowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*